Răspunsul rapid
Un card de memorie rezistent pentru camera de bord se alege după anduranță, nu după viteză. E singurul lucru pe care un card obișnuit nu îl are: e proiectat pentru multe citiri și puține scrieri, iar o cameră face exact invers.
Cifra care contează e „orele de înregistrare" declarate pe capacitate. La o serie cunoscută de anduranță, ele merg de la 2.500 de ore la 32 GB până la 40.000 de ore la 512 GB, adică se dublează exact cu capacitatea.
Orele acelea sunt măsurate la Full HD, cum scrie în nota de subsol. Dacă filmezi 4K, împarte la aproximativ patru; dacă ai o cameră dublă, la aproximativ cinci.
Capacitatea e a doua jumătate a anduranței. O buclă completă înseamnă rescrierea întregului card, deci unul de două ori mai mare trăiește de două ori mai mult, chiar dacă nu ai nevoie de istoricul suplimentar.
Atenție la clasa de viteză: multe carduri de anduranță sunt doar U1 și V10, adică 10 MB/s garantați. Ajung la o cameră de supraveghere sau un dashcam Full HD, dar nu lasă marjă la 4K sau la înregistrare dublă, unde vrei U3 și V30.
Gama e în carduri de memorie, iar formatul mic e filtrat în carduri microSD.
Ce înseamnă „High Endurance" pe un card de memorie
„High Endurance" înseamnă un card de memorie proiectat pentru scriere continuă, cu anduranța declarată de producător în ore de înregistrare. Nu e însă o clasă standardizată: spre deosebire de U3, V30 sau A2, definite de SD Association și cu un prag măsurabil în spate, sintagma e o promisiune comercială. Nu există un simbol tipărit care să o certifice și niciun prag minim comun între mărci. Ce se schimbă efectiv sunt trei lucruri.
Celulele. Memoria flash ține informația ca sarcină electrică prinsă într-o celulă, iar fiecare ștergere degradează izolatorul din jurul ei. Cu cât înghesui mai mulți biți în aceeași celulă, cu atât diferența dintre nivelurile de tensiune e mai fină și cu atât mai puține cicluri suportă: o celulă cu doi biți (MLC) rezistă de câteva ori mai mult decât una cu trei (TLC), iar una cu patru (QLC) e cea mai fragilă.
Aici e partea pe care marketingul o ocolește: cardurile de consum din seriile de anduranță folosesc tot memorie 3D TLC, nu MLC adevărat. Analizele independente pe carduri desfăcute arată că diferența o fac selecția cipurilor, rezerva de celule ținute deoparte și firmware-ul. Doar la seriile de vârf aceleași celule sunt operate cu mai puțini biți fiecare, în mod pseudo-MLC sau pseudo-SLC: capacitatea utilă scade la două treimi sau la o treime, iar anduranța crește de câteva ori. Cardurile industriale, unde chiar găsești pSLC pe fișa tehnică, sunt alt segment de preț.
Rezerva și nivelarea uzurii. Procentul de memorie ținut deoparte pentru blocurile obosite e mai mare, iar controlerul mută periodic și datele care stau nemișcate, ca să nu lase celulele de sub ele nefolosite cât restul se consumă.
Comportamentul la tăierea alimentării. Aici se explică de ce un card obișnuit cedează exact în ziua în care ai nevoie de filmare: dacă oprirea motorului prinde controlerul în mijlocul actualizării tabelei de fișiere, se pierde nu ultimul fișier, ci indexul întregului card. Protecția e la nivel de firmware, prin jurnalizarea scrierilor: condensatorii de rezervă ai SSD-urilor nu încap pe 15 pe 11 milimetri.
Criteriu | Card obișnuit de consum | Serie de anduranță | Card industrial |
|---|
Memoria | 3D TLC sau QLC | 3D TLC selectat, la vârf în mod pseudo-MLC | pSLC sau MLC, scris pe fișă |
Anduranța declarată | Nu se declară | Ore de Full HD, pe capacitate | TBW sau cicluri de scriere |
Clasa de viteză uzuală | U3 și V30 pe modelele bune | Frecvent doar U1 și V10 | Variabilă, verifici fișa |
Temperatura de lucru | Uzual de la -25 la 85 °C | De la -25 la 85 °C | De la -40 la 85 °C |
Când îl alegi | Telefon, poze, transfer | Dashcam, cameră non-stop | Acces greu la card, mediu dur |
Marcajele de viteză, de la Clasa 10 la V90 și de la A1 la A2, sunt explicate în ghidul despre ce înseamnă U3, V30, A1 și A2. Aici ne interesează cât rezistă cardul, nu cât de repede scrie.
Cum citești orele de înregistrare declarate
Orele declarate pe un card de anduranță sunt ore de Full HD, nu ore în camera ta. Sunt singura cifră de anduranță publicată pe cardurile de consum; TBW, adică totalul de teraocteți scriși, apare doar pe fișele celor industriale. Traducerea dintre ele o faci singur, dacă știi la ce bitrate au fost măsurate orele, iar nota de subsol spune același lucru la toți producătorii: la 4K orele sunt mai puține.
O serie curentă și cunoscută declară, pe capacități: 2.500 de ore la 32 GB, 5.000 la 64 GB, 10.000 la 128 GB, 20.000 la 256 GB și 40.000 la 512 GB. Proporția exactă cu capacitatea arată că în spate stă un buget de octeți scriși. La un Full HD obișnuit de 12 până la 16 Mbps o oră înseamnă în jur de 6 GB, deci cele 10.000 de ore ale unui card de 128 GB sunt aproximativ 60 TB scriși.
Capacitate | Ore declarate la Full HD | Date scrise (estimat) | Ore reale la 4K dublu |
|---|
64 GB | 5.000 | circa 30 TB | circa 900 |
128 GB | 10.000 | circa 60 TB | circa 1.800 |
256 GB | 20.000 | circa 120 TB | circa 3.600 |
512 GB | 40.000 | circa 240 TB | circa 7.300 |
Trei precizări care fac diferența dintre a folosi cifra și a o citi greșit.
Nu compara orele între mărci. Un producător declară 10.000 de ore pentru 128 GB, altul zeci de mii pentru aceeași capacitate. Diferența vine din bitrate-ul presupus și din generația de memorie, nu dintr-un card de șapte ori mai bun. Compară-le doar în interiorul aceleiași serii.
Cifra nu e o garanție de funcționare, ci o anduranță proiectată, ca TBW-ul unui SSD. Garanția comercială merge de regulă de la doi la cinci ani, dar acoperă defectele, nu uzura prin scriere peste anduranța declarată; condițiile exacte se citesc la producător.
Bitrate-ul tău e cel din meniul camerei, nu cel de pe cutie. O treaptă de calitate mai jos taie direct din uzură.
Cât scrie de fapt camera ta: calculul pe oră
Consumul orar al oricărei camere iese dintr-o singură înmulțire: GB pe ora = Mbps x 0,45. Camerele își declară calitatea în megabiți pe secundă, cardurile se măsoară în gigaocteți, iar conversia completă e MB pe ora = Mbps x 3.600 / 8, adică 450 MB pe oră pentru fiecare megabit pe secundă. Împarți apoi capacitatea la consumul orar și afli după cât timp înregistrarea în buclă, adică suprascrierea automată a celor mai vechi fișiere, se întoarce la început.
Regim de înregistrare | Bitrate tipic | GB pe oră | Buclă pe 128 GB | Buclă pe 256 GB |
|---|
Supraveghere 4 MP, non-stop | 3 la 4 Mbps | circa 1,6 | circa 80 ore | circa 160 ore |
Dashcam Full HD 1080p | 12 la 16 Mbps | circa 6 | circa 21 ore | circa 42 ore |
Dashcam 2K 1440p | 20 la 28 Mbps | circa 11 | circa 11 ore | circa 23 ore |
Dashcam 4K 2160p | 45 la 65 Mbps | circa 25 | circa 5 ore | circa 10 ore |
Dashcam dublu, 4K plus 1080p | 65 la 80 Mbps | circa 33 | circa 3,8 ore | circa 7,7 ore |
La 64 GB înjumătățești coloana de 128, la 512 GB o înmulțești cu patru. Capacitatea afișată de calculator e cu circa 7 la sută mai mică decât cea de pe etichetă, deci lasă marjă peste cifrele din tabel.
Traducerea în ani e imediată. Un dashcam dublu de 4K, la o oră și jumătate de condus pe zi, scrie 50 GB pe zi și 18 TB pe an: pe cele 60 TB estimate ale unui card de 128 GB de anduranță, asta înseamnă circa trei ani, iar cu 256 GB circa șase. O cameră de supraveghere pe card local, la 3 Mbps non-stop, scrie 32 GB pe zi și 12 TB pe an, deci același card ține patru sau cinci ani. Diferența dintre regimuri e de aproape cinci ori, deși ambele sunt „înregistrare continuă".
Capacitatea e a doua jumătate a anduranței
Un card de două ori mai mare trăiește de două ori mai mult la același trafic. O buclă completă înseamnă că fiecare celulă din card a fost scrisă și ștearsă o dată, deci durata buclei e chiar durata unui ciclu complet de rescriere. Un card de 64 GB într-o cameră 4K se rescrie integral la fiecare două ore și jumătate; unul de 256 GB, la fiecare zece ore.
Consecința e contraintuitivă: chiar dacă îți ajung două ore și jumătate de istoric, cardul de 256 GB nu e „prea mare", ci de patru ori mai puțin uzat pe an decât cel de 64 GB. Regula practică e că la carduri de anduranță capacitatea se alege după viața dorită, nu după istoricul dorit.
Există și o limită de sus: multe camere mai vechi acceptă doar carduri până la 32 sau 64 GB, iar unele nu recunosc peste 256 GB. E o limită a electronicii aparatului, nu a cardului, și se citește în manual.
A doua limită, mai puțin evidentă, e clasa de viteză. Multe carduri de anduranță sunt marcate U1 și V10, adică garantează 10 MB/s la scriere. Refă calculul: o cameră 4K la 65 Mbps cere 8,1 MB/s, iar una dublă la 80 Mbps cere exact 10 MB/s. Prima trece la limită, a doua nu are marjă deloc. Pentru supraveghere sau un dashcam 1080p, un card V10 de anduranță e potrivit; pentru 4K și camere duble caută explicit U3 și V30.
Capacitățile mari sunt grupate în carduri microSD de 256 GB. Alegerea camerei de bord, cu rezoluții și mod de parcare, e în ghidul despre camerele auto duale, iar când înregistrarea merge pe recorder, nu pe card, calculul se mută pe hard disk, în ghidul despre câți TB îți trebuie la supraveghere.
Temperatura: ce se schimbă vara în mașină
Căldura din mașină nu scoate un card de memorie din specificație, dar îi accelerează uzura și pierderea de sarcină. Circulă și un mit care merită demontat: că un card obișnuit e certificat doar până la 60 de grade, iar unul de anduranță până la 85. În realitate, fișele cardurilor de consum din seriile bune declară același interval de lucru, de la -25 la 85 de grade Celsius; intervalul lărgit, de la -40 în sus, e apanajul cardurilor industriale. Diferența nu stă în temperatura tolerată, ci în câte scrieri suportă.
Ce face efectiv căldura. Electronii prinși în celulă se scurg prin izolator cu atât mai repede cu cât e mai cald. Pentru o buclă care se rescrie în câteva ore, retenția pe termen lung nu e o problemă; devine una pentru fișierele blocate, lăsate luni întregi pe un card ținut vara într-o mașină parcată în soare. Aceea e arhiva ta și acolo se poate corupe. Într-o zi de vară aerul din habitaclu trece de 50 de grade, iar o carcasă neagră lipită de parbriz, în soare direct, urcă și mai mult.
Iarna, problema e pornirea, nu funcționarea. Sub -25 de grade ești în afara specificației, iar simptomul tipic e că aparatul nu inițializează cardul la pornirea motorului și cere formatare. Nu formata pe loc: de multe ori cardul revine la normal după ce habitaclul se încălzește.
Ce cedează primul în mașină nu e cardul, ci camera: bateria ei internă cu litiu se umflă după o vară, iar când moare, aparatul nu mai apucă să închidă corect ultimul fișier la oprirea motorului. Alegerea dintre baterie și supercondensator e în ghidul despre camerele auto duale.
Un card de anduranță cere formatare din meniul camerei la una sau două luni, o verificare de integritate la trei luni și înlocuire la jumătatea orelor calculate. Cele trei obiceiuri îți dau, în ordine, spațiu de scriere, o avertizare din timp și o înlocuire făcută înainte de accident, nu după.
Formatează din meniul camerei, o dată la una sau două luni. Motivul nu e „curățarea": fișierele declanșate de senzorul de șoc sunt blocate împotriva ștergerii și ies din buclă. Dacă senzorul e prea sensibil, după câteva luni de gropi trei sferturi din card sunt evenimente blocate, iar bucla se învârte pe sfertul rămas: istoricul scade de patru ori și celulele libere se uzează de patru ori mai repede. Înainte, copiază evenimentele care chiar contează.
Verifică integritatea o dată la trei luni. Pune cardul într-un cititor decent și rulează un utilitar care scrie și recitește întreaga capacitate, de tipul H2testw pe Windows sau f3 pe Linux și macOS. Dacă raportează sectoare care nu se recitesc corect, cardul e de aruncat: memoria flash uzată nu se repară din software. E aceeași metodă prin care demaști un card cu capacitate falsificată, din ghidul claselor și falsurilor de carduri microSD.
Înlocuiește preventiv, pe calendar. Calculează o dată orele tale reale și pune-ți un termen la jumătatea lor. Pentru un dashcam 4K dublu cu un card de 128 GB asta înseamnă în jur de un an și jumătate; pentru o cameră de supraveghere la 3 Mbps, doi sau trei ani. Un card costă mult mai puțin decât filmarea pe care nu o ai când îți trebuie.
Semnele că memoria cardului cedează
Un card de memorie rareori moare brusc: dă semne cu săptămâni înainte, iar toate arată banal.
Camera cere formatare la fiecare pornire, deși ai formatat-o ieri. E semnul cel mai clar.
Bipuri sau erori de scriere în timpul filmării, mai ales după ce mașina a stat în soare.
Găuri în buclă: lipsesc segmente întregi sau fișierele au dimensiune zero și nu se deschid.
Fișiere care reapar după ce le ștergi, iar formatarea pare să reușească fără să schimbe nimic. Unele controlere trec memoria în regim de doar-citire când rămân fără celule de rezervă, ca să salveze ce e deja scris. E o portiță utilă, nu un comportament pe care să te bazezi: la fel de des cardul dispare pur și simplu din aparat.
La primul semn, copiază ce mai poți și pune un card nou. Nu-l muta în telefon „că mai merge acolo": un card care a pierdut celule pierde date oriunde îl pui.
Greșeli frecvente
Cardul de telefon mutat în cameră. Nu are anduranță declarată, iar la un dashcam 4K îl rescrii integral la fiecare câteva ore. De aici poveștile cu carduri moarte în câteva luni.
Cardul cel mai mic din raft. Un card de 32 GB se uzează de opt ori mai repede decât unul de 256 GB, la același trafic.
Card V10 într-o cameră dublă de 4K. Anduranța e acolo, viteza garantată nu: fluxul cere exact cât garantează cardul, fără marjă, iar rezultatul sunt cadre pierdute în scenele cu multă mișcare.
Card cumpărat mult sub preț, cu capacitate mare. Falsurile raportează mai mult decât au fizic, iar scrierile noi se rotesc peste cele vechi în tăcere. Verifică orice card nou în prima zi, cât încă îl poți returna.
Cardul ca unic loc al unei filmări importante. Memoria flash e mediu de lucru, nu arhivă: filmarea unui accident se copiază în aceeași zi.
Checklist înainte de comandă
Anduranța declarată în ore, pe capacitatea aleasă, plus nota de subsol cu rezoluția la care e valabilă. Fără cifră publicată, „high endurance" e doar un cuvânt pe ambalaj.
Clasa de viteză: U1 și V10 pentru supraveghere și Full HD, U3 și V30 pentru 4K sau cameră dublă.
Capacitatea maximă acceptată de aparat, din manual. Un aparat limitat la 32 GB nu vede un card de 128 GB.
Capacitatea cea mai mare pe care o permite bugetul, chiar dacă istoricul îți ajunge la jumătate: dublarea capacității dublează viața cardului.
Garanția seriei și ce acoperă. Uzura prin scriere peste anduranța declarată e de regulă exclusă.
Adaptorul SD și un cititor pe USB 3.x, pentru descărcare și pentru verificările periodice.
Pe scurt
„High Endurance" nu e o clasă standardizată, ci o promisiune exprimată în ore de înregistrare; fără cifra publicată, sintagma nu spune nimic.
Orele declarate sunt măsurate la Full HD: împarte-le la aproximativ patru pentru 4K și la cinci pentru o cameră dublă.
Convertește singur cu GB pe ora = Mbps x 0,45: un dashcam 4K scrie circa 25 GB pe oră, unul dublu circa 33, iar o cameră de supraveghere doar 1,6.
Durata buclei e și durata unui ciclu complet de rescriere, deci un card de două ori mai mare se uzează de două ori mai încet.
Verifică clasa de viteză separat de anduranță: multe carduri de anduranță sunt doar V10, fără marjă la 4K sau la înregistrare dublă.
Temperatura maximă de pe fișă e adesea aceeași la un card obișnuit și la unul de anduranță; căldura pune în pericol fișierele blocate, nu bucla curentă.
Formatează din meniul camerei la una sau două luni, verifică integritatea trimestrial cu un utilitar de scriere și recitire și înlocuiește cardul la jumătatea orelor calculate. Filmarea care contează se copiază în aceeași zi.