Răspunsul rapid
Între Victron MultiPlus și Quattro diferența e la intrări. MultiPlus și MultiPlus-II au o singură intrare de 230 V. Quattro și Quattro-II au două intrări de curent alternativ, AC-in-1 și AC-in-2: folosesc intrarea care are tensiune, iar când au amândouă o aleg pe AC-in-1, unde se leagă de obicei generatorul.
Regula de decizie: cu o singură sursă externă (doar rețeaua, doar un generator sau doar priza de mal, adică alimentarea din port sau din camping), iei MultiPlus-II. Cu rețea și generator legate permanent, cu trecere automată între ele, iei Quattro.
Un MultiPlus cu comutator extern merge și el, dar e ieftin doar cu un comutator manual, pentru un generator pornit rar. Cu comutatorul automat Victron, VE Transfer Switch, la 5 kVA ajungi orientativ la prețul unui Quattro-II, iar sursa rămâne plafonată la 20 A (40 A la modelul de 10 kVA).
Ieșirile sunt aceleași la ambele familii, de la 3 kVA în sus. AC-out-1, ieșirea principală, ține consumatorii și pe baterie, cu preluare sub 20 ms. AC-out-2, a doua ieșire, rămâne fără tensiune cât lipsește sursa externă: e locul boilerului electric, nu al centralei sau al frigiderului.
La 5 kVA pe 48 V, Quattro-II și MultiPlus-II au practic aceleași dimensiuni și 18 W în gol (consumul invertorului pornit, fără consumatori). Peste 5 kVA, cu două intrări rămâne doar Quattro-ul clasic, cu un consum în gol de circa 1,6-2 ori mai mare: 60 W față de 29 W la 8 kVA.
MultiPlus vs Quattro: diferențele care decid alegerea
Între Victron MultiPlus și Quattro decide câte surse de 230 V legi permanent, fiindcă invertorul, încărcătorul și cele două ieșiri au aceleași funcții la aceeași putere. Ambele familii sunt invertoare-încărcătoare: invertor, încărcător de baterie și releu de transfer (contactul din aparat care, cât există sursă, o leagă direct la consumatori) în aceeași carcasă, construite pe un transformator la frecvența rețelei. Ce le desparte de un invertor simplu și ce înseamnă tehnologia de joasă frecvență găsești în ghidul MultiPlus-II sau Phoenix.
Criteriu | MultiPlus-II | Quattro-II | Quattro | Verdict |
|---|
Intrări de 230 V | 1 | 2 | 2 | Decide numărul de surse |
Curent pe intrare | 32 A (3 kVA), 50 A (5 kVA), 100 A (8-15 kVA) | 50 A, pe fiecare | 50 A (3 kVA), 100 A (5-15 kVA), pe fiecare | Contează la branșamente mari |
Limita de curent | Una; a doua doar cu panou și comutator extern | Câte una pe intrare | Câte una pe intrare | Quattro, la generator mic |
Puteri, la 230 V | 3-15 kVA | 5 kVA, pe 24 și 48 V | 3-15 kVA | Două intrări peste 5 kVA: doar Quattro clasic |
A doua ieșire (AC-out-2) | 32 A (3-5 kVA), 50 A (8-15 kVA) | 32 A | 25 A (3 kVA), 50 A (5-15 kVA) | Aceeași funcție |
Consum în gol, 48 V | 18 W (5 kVA), 29 W (8 kVA) | 18 W | 35 W (5 kVA), 60 W (8 kVA) | Generația II, la off-grid |
Relee programabile | 1 | 1 | 3 | Quattro clasic, la automatizări |
La Quattro, ultimele două numere din denumire sunt curenții celor două intrări: 48/5000/70-50/50 înseamnă 50 A pe fiecare. MultiPlus-ul clasic, de la 500 VA la 5 kVA, are tot o singură intrare, iar a doua ieșire apare la el abia de la 3 kVA.
La aceeași putere, Quattro costă vizibil mai mult decât MultiPlus-II (orientativ, octombrie 2026). Toate modelele sunt în categoria de invertoare, iar gama MultiPlus apare și în selecția de invertoare-încărcătoare MultiPlus.
Cum alege un Quattro între cele două intrări
Un Quattro lucrează cu o singură intrare odată: o folosește pe cea care are tensiune în limitele acceptate, iar dacă au amândouă, o preferă pe AC-in-1. Manualele Victron pun, în general, generatorul pe AC-in-1 și rețeaua sau priza de mal pe AC-in-2. Cu schema asta, un generator pornit are întâietate față de rețea.
Fiecare intrare are releul ei de transfer, de 50 sau 100 A după model, și propria siguranță în tablou, de cel mult această valoare. Înainte să lege o sursă, aparatul se sincronizează cu ea în tensiune și frecvență, iar consumatorii de pe AC-out-1 nu simt trecerea.
Câștigul practic e limita de curent pe fiecare intrare. Din fabrică, Quattro pornește cu 50 A pe AC-in-1 și 16 A pe AC-in-2. Generatorul primește de obicei o limită fixă, pusă la configurare. Rețeaua sau priza de mal primește una reglabilă din panoul de comandă Digital Multi Control sau din unitatea GX (unitatea de control și monitorizare a sistemului, de exemplu Cerbo GX). Implicit, panoul de comandă reglează doar limita de pe AC-in-2, iar cea de pe AC-in-1 rămâne fixă; comportamentul se poate schimba din setările aparatului.
Un generator de 5 kW continuu dă circa 21,7 A la 230 V (5.000 / 230), deci limita lui stă sub această valoare, nu la cei 50 A din fabrică. Cum alegi limita și cum completează aparatul din baterie un consum peste ea explică ghidul despre PowerControl și PowerAssist.
O pană tipică, cu rețeaua pe AC-in-2 și generatorul pe AC-in-1, decurge așa:
Cade rețeaua. Invertorul preia AC-out-1 în mai puțin de 20 ms, iar AC-out-2 se deconectează imediat.
Pornește generatorul, de mână sau automat, după tensiunea bateriei, starea ei de încărcare sau consumul.
Quattro se sincronizează cu generatorul și îl leagă. Alimentează consumatorii și încarcă bateria fără să treacă de limita setată pe AC-in-1. AC-out-2 revine după circa 2 minute.
Revine rețeaua. Cât merge generatorul, AC-in-1 are prioritate. Unitatea GX are o opțiune gândită chiar pentru această schemă: la revenirea rețelei deconectează generatorul, îl lasă să se răcească, apoi îl oprește, iar Quattro trece pe AC-in-2.
Pornirea automată, din releul aparatului sau al unității GX, e subiectul ghidului despre pornirea automată a generatorului.
MultiPlus cu rețea și generator: comutatorul extern
Un MultiPlus poate folosi și rețeaua, și generatorul, dar numai pe rând, printr-un comutator montat înaintea singurei lui intrări. Cele două surse nu se leagă niciodată direct între ele: nu sunt sincronizate, așa că legătura directă e un scurtcircuit și poate trimite tensiunea generatorului înapoi în rețeaua publică.
Comutatorul poate fi manual, cu trei poziții (1-0-2), sau automat, adică un inversor automat de surse (AAR, anclanșarea automată a rezervei). Varianta automată a Victron e VE Transfer Switch, gândit și ca să dea unui MultiPlus două surse. Are prioritate pe intrarea 1 și revine pe ea la circa 10 secunde după ce sursa se stabilizează. Duce 20 A la modelul de 5 kVA și 40 A la cel de 10 kVA, iar limita de curent a MultiPlus-ului rămâne sub această valoare. Alegerea, montajul și conexiunile rămân treaba unui electrician autorizat.
Comutatorul nu are nevoie să fie rapid: cât schimbă sursa, MultiPlus vede intrarea dispărând, ține AC-out-1 din baterie și apoi se sincronizează cu sursa nouă. Comutatorul ultrarapid Filax 2 rezolvă altă problemă: mută consumatori sensibili, de cel mult 16 A, între rețea sau generator și un invertor simplu. Când are sens montajul lui afli din ghidul despre comutatorul Filax 2.
Ce pierzi față de Quattro:
Limita de curent se schimbă doar cu un panou în plus. MultiPlus nu știe din ce sursă primește tensiune. Un panou Digital Multi Control legat la contactul auxiliar al lui VE Transfer Switch îi trimite o limită fixă cât merge generatorul (afișajul arată „GEN”), iar pe rețea limita se reglează din buton. Fără panou, fie lași valoarea generatorului, fie o schimbi la fiecare comutare.
Curentul pe intrare. Cu VE Transfer Switch, sursa e plafonată la 20 A sau 40 A, pe când un Quattro de 5-15 kVA primește 100 A pe fiecare intrare.
Automatizările GX pe două intrări. Oprirea generatorului la revenirea rețelei e descrisă pentru un Quattro cu sursele pe intrări separate. Cu o singură intrare, sistemul nu are cum să le deosebească.
Un MultiPlus-II 48/5000 cu VE Transfer Switch de 5 kVA costă practic cât un Quattro-II 48/5000, iar cu modelul de 10 kVA și panoul Digital Multi Control, mai mult (orientativ, octombrie 2026). Varianta cu MultiPlus are deci sens mai ales cu un comutator manual, pentru un generator pornit de câteva ori pe an, sau când ai deja un MultiPlus. La 5 kVA pe 48 V, MultiPlus-II are aceleași cifre ca Quattro-II (4.000 W continuu, 70 A de încărcare, 18 W în gol), cu o singură intrare de 50 A în loc de două.
AC-out-1 și AC-out-2: ce legi pe fiecare ieșire
La MultiPlus și Quattro, AC-out-1 e ieșirea neîntreruptibilă, alimentată din sursă sau din baterie, iar AC-out-2 are tensiune doar cât aparatul primește 230 V la intrare. Felul în care împarți consumatorii între cele două decide cât ține bateria la pană.
Pe AC-out-1 legi tot ce trebuie să meargă în pană: centrala și pompele, frigiderul, routerul, iluminatul, calculatoarele. Ieșirea are însă două capacități diferite. Pe rețea duce curentul intrării plus ajutorul invertorului, la un Quattro-II de 5 kVA până la 71 A (50 A din intrare și 21 A din invertor). Pe baterie rămân doar 4.000 W la 25 °C, circa 17 A, și 3.700 W la 40 °C. Consumatorii de aici trebuie să încapă în a doua valoare.
Pe AC-out-2 legi consumatorii mari care pot aștepta revenirea curentului. Ieșirea se deconectează imediat ce aparatul trece pe baterie și se reconectează la circa 2 minute după apariția unei surse, ca un generator abia pornit să se stabilizeze înainte de o sarcină mare. Manualele dau ca exemple boilerul electric și aerul condiționat; în aceeași categorie intră plita electrică sau încărcătorul unei mașini electrice.
Curentul maxim al ieșirii e cel din tabelul de comparație; la MultiPlus-ul clasic e de 16 A la 3 kVA și de 50 A la 5 kVA.
Consumatorii de pe AC-out-2 intră în calculul limitei de curent a intrării; cei legați direct în tablou, înaintea aparatului, nu intră, decât dacă montezi senzorul extern de curent, opțional la generația II. În plus, AC-out-2 are tensiune și pe generator: un boiler de 2 kW legat acolo ia din generator 2 kW care altfel ar fi încărcat bateria.
Fiecare ieșire primește propriul diferențial și propria siguranță, alese după sarcină și după manual. Documentația MultiPlus-II și Quattro-II trece oprirea lui AC-out-2 pe baterie ca setare implicită; orice altă logică o verifici întâi în manualul modelului tău.
Când merită Quattro și când nu
Un Victron Quattro merită când a doua sursă de 230 V e legată permanent și vrei ca trecerea între surse să se facă singură, fiecare cu limita ei de curent. Cazurile tipice:
Casă cu rețea și generator staționar, în zone cu pene lungi, cu pornire automată din releul aparatului sau din unitatea GX.
Ambarcațiune cu priză de mal și generator de bord, exemplul din documentația Victron.
Două generatoare, de exemplu unul mare pentru consumul de zi și unul mic pentru noapte.
Peste 5 kVA, cu unități în paralel. MultiPlus-II de 8, 10 și 15 kVA se leagă în paralel doar prin aplicația cu comutator de transfer extern, care cere un contactor, firmware dedicat și componente suplimentare. Quattro de aceleași puteri se leagă direct, iar detaliile sunt în ghidul despre MultiPlus-II în paralel și trifazat.
Quattro nu se justifică în trei situații:
Doar rețea, pentru backup sau autoconsum. MultiPlus-II are anti-insulă integrată (funcția care oprește injecția când cade rețeaua) și aprobări naționale pentru ESS (Energy Storage System, lucrul în paralel cu rețeaua). Quattro-ul clasic de 48 V și 8-15 kVA are câte un singur contactor de separare pe intrare. De aceea, pentru ESS cu injecție, Victron îl certifică împreună cu un releu Ziehl UFR1001E și două contactoare în serie. Setările sunt în ghidul despre autoconsum și injecția zero.
Off-grid cu un singur generator. Generatorul e singura sursă, deci intră direct pe intrarea unui MultiPlus-II. Fără nicio sursă de 230 V, doar cu panouri, îți ajunge un invertor simplu, din categoria de invertoare off-grid.
Pentru viitor, fără a doua sursă. Plătești o intrare nefolosită, iar peste 5 kVA și un consum în gol mai mare.
Consumul în gol cântărește mai ales off-grid, unde aparatul stă aproape tot timpul pe baterie. La 8 kVA pe 48 V, Quattro trage 60 W și MultiPlus-II 29 W: 31 W x 24 ore = 744 Wh pe zi în plus. Înseamnă aproape o cincime dintr-un banc LiFePO4 de 100 Ah pe 51,2 V, cu circa 4.100 Wh utilizabili. La backup, cu invertorul aproape mereu pe rețea, diferența contează puțin; modurile economice sunt în ghidul despre reducerea consumului în gol.
Exemplu: casă cu branșament de 25 A și generator de 5 kW
La o casă cu rețea slabă și generator staționar, schema de bază e un Quattro-II 48/5000 cu generatorul pe AC-in-1 și rețeaua pe AC-in-2. Casa din exemplu e la țară, cu pene de câteva ore iarna, branșament monofazat de 25 A și generator de 5 kW continuu, de 1.500 rpm, cu pornire electrică. Bancul e LiFePO4 de 51,2 V și 200 Ah, cu circa 8.200 Wh utilizabili la o descărcare de 80%.
Modelul. Consumatorii de pană trec rar de 2,5 kW simultan, deci ajunge Quattro-II 48/5000/70-50/50: 4.000 W continuu, 9.000 W de vârf, două intrări de 50 A.
Intrările. Generatorul pe AC-in-1, cu limita la 20 A, circa 4.600 W. Înseamnă circa 90% din cei 21,7 A nominali, cât recomandă Victron la 1.500 rpm; la un generator de 3.000 rpm recomandarea e de 70%, adică vreo 15 A. Rețeaua pe AC-in-2, cu limita la 25 A, cât branșamentul.
AC-out-1: centrala, pompa de circulație, hidroforul, frigiderul, routerul cu camerele și iluminatul. În pană consumă în medie circa 400 W: șase ore înseamnă 2.400 Wh. Cu pierderile invertorului, la un randament de circa 90%, bateria dă circa 2,7 kWh, o treime din energia utilizabilă.
AC-out-2: boilerul de 2 kW și aerul condiționat de 1 kW, care se opresc la pană.
Reîncărcarea pe generator. Cu boilerul oprit, încărcătorul merge la plin, 70 A, și reface cei 2,7 kWh în circa trei sferturi de oră. Cu boilerul pornit îi rămân circa 4.600 - 400 - 2.000 = 2.200 W, iar timpul aproape se dublează. Calculul presupune un randament de încărcare de circa 90% și e orientativ.
Cu MultiPlus-II 48/5000, aceeași casă ar cere VE Transfer Switch de 10 kVA, fiindcă modelul de 5 kVA duce doar 20 A, sub branșamentul de 25 A. Cu mai mulți consumatori mari pe ieșirea principală, următorul pas e Quattro 48/8000/110-100/100: 6.400 W continuu și intrări de 100 A, cu 60 W în gol.
Împărțirea tabloului pe cele două ieșiri, diferențialele și separarea surselor le face un electrician autorizat, pe schema din manualul aparatului.
Checklist înainte de comandă
Modelul potrivit iese din șase verificări, făcute pe fișa tehnică și în tabloul casei.
Câte surse de 230 V legi permanent. Una: MultiPlus-II. Două, cu trecere automată: Quattro. Două, cu generatorul pornit rar și de mână: MultiPlus-II plus comutator manual.
Curentul fiecărei surse, ca putere continuă împărțită la 230 V, comparat cu releul intrării: 32, 50 sau 100 A, după model.
Puterea continuă a invertorului la temperatura din încăpere pentru tot ce legi pe AC-out-1: la 5 kVA, 4.000 W la 25 °C și 3.700 W la 40 °C.
Ce pui pe AC-out-2 și curentul ei maxim, de la 16 la 50 A după model.
Consumul în gol, dacă sistemul stă mult pe baterie. Pe 48 V: 18 W la 5 kVA pe generația II, 35-110 W la Quattro-ul clasic.
Injecție în rețea sau unități în paralel peste 5 kVA: MultiPlus-II are anti-insulă integrată. Quattro-ul clasic de 48 V și 8-15 kVA cere protecție externă pentru ESS cu injecție, iar MultiPlus-II de 8-15 kVA, comutator extern pentru paralel.
Greșeli frecvente
Cele mai multe probleme cu MultiPlus și Quattro vin din legarea surselor și din împărțirea consumatorilor pe cele două ieșiri.
Rețeaua și generatorul pe aceeași intrare, fără comutator. Două surse nesincronizate legate împreună înseamnă scurtcircuit, iar generatorul poate ajunge în rețeaua publică.
Limita din fabrică pe intrarea generatorului. Quattro pornește cu 50 A pe AC-in-1, iar un generator de 5 kW dă circa 21,7 A: la prima reîncărcare poate intra în suprasarcină.
Consumatorii de pană pe AC-out-2. Centrala, frigiderul sau routerul legate acolo se sting exact când ai nevoie de ele.
Toată casa pe AC-out-1. Pe rețea merge, fiindcă releul duce 50-100 A, dar la pană un aparat de 5 kVA dă 4.000 W și intră în suprasarcină.
Bateria descărcată adânc și tensiune doar pe AC-in-2. Manualul avertizează că, la o baterie cu 10% sau mai mult sub tensiunea nominală (circa 43-44 V la 48 V), Quattro poate să nu pornească de pe AC-in-2. Soluția e o sursă pe AC-in-1 sau reîncărcarea bateriei.
Pe scurt
MultiPlus are o intrare de 230 V, Quattro are două, cu alegere automată și prioritate pe AC-in-1, unde stă de obicei generatorul.
O singură sursă externă: MultiPlus-II. Rețea și generator legate permanent, două generatoare sau o barcă cu priză de mal și generator: Quattro.
MultiPlus cu comutator manual e varianta ieftină pentru un generator pornit rar. Cu VE Transfer Switch, la 5 kVA costă orientativ cât un Quattro-II și plafonează sursa la 20 A (40 A la modelul de 10 kVA).
AC-out-1 primește consumatorii de pană, AC-out-2 consumatorii mari care pot aștepta, cu revenire la circa 2 minute după sursă.
La 5 kVA pe 48 V, Quattro-II și MultiPlus-II au aceleași cifre, inclusiv 18 W în gol. Peste 5 kVA, Quattro-ul clasic consumă în gol de circa 1,6-2 ori mai mult: 60 W față de 29 W la 8 kVA.